Földrajzi elhelyezkedés

Ebben a fejezetben egy általános képet szeretnék bemutatni Nagyatád környezetéről, ismertetve különböző földrajzi adottságait, mint például a földrajzi helyzetet, a domborzatot,  a felszíni és a felszín alatti vízrajzi viszonyokat. A következő ismeretek elsősorban Nagyatád monográfiája I. (Bősze, 2001)1 című könyvben közzétett adatokra támaszkodva mutatom be.

Nagyatád központjában, az önkormányzati hivatal épületének földrajzi koordinátái: északi szélesség 46° 13’ 47”-én és a keleti hosszúság 17° 21’ 36”.  Legmagasabb pontja 144 m. A Somogy megyei kisváros kiterjedése észak-déli irányban 3, kelet-nyugati irányban 3,5 km. A település területe 71 km2, népessége 10 734 fő, népsűrűsége 151,2 fő/km2 a 2011-es adatok szerint.2 (Somogy megye statisztikai évkönyve, 2011) A szomszédos települések északon Ötvöskónyi, északkeleten Szabás, keleten Nagykorpád és Lábod, délkeleten Rinyaszentkirály, délen Háromfa, délnyugaton Tarany,  nyugaton Szenta és Bolhás, északnyugaton pedig Somogyszob.

A város közlekedés-földrajzi helyzete közúton  jó, vasúton egyre romló.  Kaposvár, Somogy megye megyeszékhelye felől a 68-as számú főútvonal Böhönye, Segesd és Ötvöskónyi érintésével érkezhetünk a városba. Ezen az főúton továbbhaladva, Lábodon át juthatunk el Barcsra.

Nagyatád Somogy megye ötödik legnépesebb városa a Dunántúli-dombság területén lévő Belső-Somogyhoz tartozik.  A középtáj határa nyugat felől a Zalaapáti-hát (Zalai-dombság része), dél felől a Dráva völgye, kelet irányban a Zselic és az Osztopáni meridionális völgy, északon pedig a Balaton. Nagyatád és környéke Belső-Somogy négy tája közül Nyugat-Belső-Somogyban található.